Nordic walking

Co je to Nordic walking?

Nordic walking přeložený do češtiny znamená severská chůze a jde o chození se speciálními holemi k tomu určenými. Jedná se o jeden z nejzdravějších sportů, kde zapojujete svaly celého těla, přitom dopady tlumí hole, které navíc pomáhají zapojit do chůze i horní část těla.

Kdo může dělat Nordic walking?
Tento sport je opravdu vhodný téměř pro všechny od seniorů až po vrcholové sportovce. Zátěž pro každého je dána individuálně, podle jeho možností a schopností. Vyloženou kontraindikací pro Nordic walking je pouze nekompenzovaný diabetik a kardiak.

Kde mohu Nordic walking provozovat?
Prakticky kdekoli. Nejlepší chůze s holemi je v přírodě, ale když není na dosah, tak skvěle poslouží park nebo nábřeží.

Co k Nordic walkingu potřebuji?
Kvalitní hole, které dobře tlumí nárazy a poskytnou vám jistou oporu (ty vám zapůjčíme, popřípadě je u nás můžete zakoupit). Obuv na sport, nejlepší jsou boty na běh. Oblečení, ve kterém se budete moci volně hýbat a zapotit. V zimních měsících jsou vhodné rukavice. Na delší výlety je lepší se vybavit ledvinkou s pitím, nebo batohem, který má bederní a hrudní popruh.

Je Nordic walking těžký?
Základní techniku zvládnete během prvních třech lekcí, které jsme pro vás připravili. Pak nic nebrání tomu, abyste mohli chodit ve skupině nebo individuálně. Správnou technikou si nebudete poškozovat zdraví a především chůze s holemi bude pro vás mít daleko větší fyziologický efekt a stane se zábavou i psychickým odreagováním.

Co mohu od Nordic walkingu očekávat?
Při chůzi s holemi a při dodržování správné techniky zapojujete 90% všech svalů v těle, a tím zvyšujete i spalování energie. Oproti chůzi bez holí můžete spalovat o 40%-60% více energie, což můžete využít například při snižování hmotnosti. Jak jsme již předeslali – při správné technice si zlepšíte svůj zdravotní stav a velmi pozitivní vliv má Nordic walking především při bolestech zad a kloubů. Seznámíte se s novými lidmi, zažijete nová dobrodružství. Objevíte pohyb, který vám pomůže zlepšit psychiku, kondici a také pohybový aparát.

15km