Maďarská kuchyně

aďarskou kuchyni si každý spojuje se všudypřítomnou paprikou. Jen o ní to však není. Když bychom chtěli říct, jakého původu je maďarská kuchyně, tak odpověď je jednoduchá. Prostě maďarská. Nicméně na území Uher dlouho pobývali Turci, kteří se probili do návyků uherské kuchyně. Velmi podobná je také české a rakouské kuchyni. Tomu ale není divu, když jsme byli dříve jedna velká monarchie.

Maďarské speciality – omáčky z rajčat a mleté papriky


Z mas převažuje hovězí, vepřově a zvěřina. Drůbeží maso není tak časté, ale existuje výjimka potvrzující pravidlo. Maďaři jsou totiž vyhlášení chováním hus. I když hlavní specialitou jsou paštiky z jejich jatýrek, husa se pochopitelně musí zpracovat celá. Obzvlášť kolem jezera Balaton, ale i v celé zemi jsou populární i ryby. Základem maďarské kuchyně je bílý chleba, který je oblíbenou a vhodnou přílohou k hustým polévkám a gulášům. Typickou přílohou je tarhoňa. To jsou malé těstoviny připomínající drobné kuličky.

Maďarská jídla – rýžové jelito a jitrnice s bílým chlebem

Polévky

Halászlé je nejznámější maďarská polévka. Je to hustá a vydatná polévka uvařená z ryb. Někdy je doplněná o nějakou zeleninu, především papriku. Není neobvyklé, že v polévce bude plavat rovnou celý kus rybího filetu. Jókai bableves je další maďarská polévka. U ní jsou však stěžejní surovinou fazole. Mimo fazolí můžete čekat mrkev a kousky uzeniny.

Maďarská kuchyně – rybí polévka halászlé

Hideg meggyleves je doslova studená višňová polévka. Mimo višní na její přípravu potřebujete zakysanou smetanu, cukr a na dochucení hřebíček nebo skořici. Do typické letní polévky patří především kyselé višně. Tato polévka se hodí i jako dezert. Další studenou ovocnou polévkou může být gyümölcsleves, ve které najdete víc druhů ovoce než jen višně.

Maďarské speciality – hideg meggyleves (studená višňová polévka)

Hlavní jídla

Tím hlavním maďarským jídlem je pörkölt, neboli maďarský perkelt. V podstatě se jedná obdobu guláše, která však není pálivá. Základem bývá maso, rajčata, cibule a spousta mleté papriky v omáčce zahuštěné moukou. Omáčka se dá udělat i ze smetany (s tím se však setkáte spíš na Slovensku). Tou nejčastější přílohou je tarhoňa. Někdy se ale podává i s nokedli, což jsou takové halušky.

Maďarská kuchyně – pörkölt s nokedli (perkelt s haluškami)

Světově známějším je gulyás, čili maďarský guláš. Maďarská podoba je však jiná, než ta v Česku nebo Rakousku. Správně by měl být ostřejší a hlavně svou konzistencí se blížit více hutné polévce. Původně se totiž začal připravovat v kotlíku na ohni, od kterého jméno gulyás pochází. Jakou jinou přílohu použít, než maďarský bílým chléb.

Maďarské speciality – maďarský guláš

Lecsó je maďarské lečo. Na spoustu omáčky s trochou papriky a kousků buřtu, jak se to sem tam dělává nebo co vyteče z pofidérní konzervy, zapomeňte. Správně je pěkně husté a existují i variace bez omáčky či zapečené. Ale základní suroviny zůstávají – paprika, rajče, cibule a vejce. Někdy ho Maďaři doplní i o uzeninu a dá se zařadit i do kategorie „co dům dal“.

Maďarská kuchyně – maďarské lečo

Kolozsvári rakott káposzta je celkem neznámý maďarský pokrm. Kdo by si taky tak složitý název pamatoval, že? Může to vypadat jako parodie na lasagne. Je to zapečený pokrm ze zelí, masa, smetany a sýra. Často ale může mít i podobu plněných zelných listů. V tom případě však bude uprostřed jeho názvu místo rakott slovo töltött.

Maďarská kuchyně – zapečené zelí (Kolozsvári rakott káposzta)

Paprikás je maďarský paprikáš. Je velmi podobný perkeltu. Místo menších kousků masa se zde však můžete setkat třeba s celým drůbežím stehnem. Szegedínský guláš je další podoba maďarské paprikové omáčky, tentokrát však se zelím. Vynálezcem jídla je Maďar József Székely, který ho vymyslel z nouze. Doma mu totiž zbylo jen trochu guláše, zato zelí měl dost.

Maďarská jídla – paprikás s kuřecím masem kuřecí (perkelt)

Lángos je maďarský langoš. Na kečup ale rychle zapomeňte. Originální langoše se nechají posypat ovčím sýrem. Dnes je však nejpopulárnější verze se zakysanou smetanou, sýrem a česnekem. Našinci se tomu mohou smát, ale je to fakt lepší. Někdy se dává i jen tak, se sýrem, ale někde i nahrazuje úlohy pizzy. Dávají totiž na něj snad všechno, co člověka napadne. V maďarsku vám ho čerstvě usmaží na oleji, ale najdou se i místa, kde ho opékají na ohni. Túrós csusza je označení pro nudle, které jsou ochucené hlavně tvarohem. Dále na ně patří opečená slanina a zakysaná smetana. I zde existují různé varianty. Existují s vlašskými ořechy, se sýrem i zelím.

Maďarská jídla – příprava langošů

Dezerty

Dobos-torta, neboli Dobošův dort, jsou řezy z plátků piškotového těsta vrstvené s čokoládovým krémem. Vrstev těsta má být správně šest a na vrchu je politý karamelovou polevou. Název nese po svém vynálezci, cukráři Józsefu Dobosovi. Dalším typickým maďarským dortem, který je velmi podobný, je Esterházy.

Maďarská kuchyně – dort Esterhazy

Somlói galuska je kus piškotového těsta s hutnou vrstvou vanilkového krému. Bývá dochucen čokoládou, ořechy a rozinkami. Někdy bývá podáván jako pohár. Kürtőskalács je maďarské označení pro trdelník. Válec z opečených proužků těsta zná snad každý a jeho původ je řazen právě do Maďarska nebo slovenské Skalice.

Maďarská jídla – Kürtőskalács (trdelník)

Bejgli je označení pro makový závin. I když je populární snad v celé Evropě, především v té východní, právě Maďarsku bývá přiřazován jeho původ. Perec je zase označení pro preclík, který je populární především v Budapešti. Bývá však měký a před zapečením i posypaný sýrem. I u preclíku ale možností na vylepšení chuti existuje v Maďarsku mnoho.

Maďarské speciality – makový závin bejgli

Další speciality

Vyhlášenou maďarskou specialitou je libamájpástétom. To je paštika z husích jater. Maďarsko je druhou nejlepší zemí podle její produkce hned po Francii a dokonce se objevuje i na francouzských stolech. Husy mají i speciální stravu, aby jejich játra byla co nejchutnější.

Maďarská kuchyně – paštika z husích jater

Mezi maďarské potraviny patří samozřejmě i proslulé klobásy. Nejznámější je csabai kolbász, neboli čabajka. Ostrá klobása se sytě červenou barvou se dělá z vepřového masa. I když je to specialita z Maďarska, za jejím vznikem stáli přistěhovalci ze Slovenska. Téliszalámi je česky zimní salám. U nás je však známý spíš jako uherský salám. Opět se dělá z vepřového masa, uzené slaniny a papriky. Díky jeho sušení studeným vzduchem získá bílý povrch z ušlechtilé plísně.

ausage exhibition and fair. Smoked thin sausages in a basket

Rizses véreshurka je další maďarská specialita. V podstatě to je alternativa k našim jaternicím a jelitům. V Maďarsku se však místo krup používá rýže a ohřívá se opékáním na oleji. I k ní patří bílý chleba a taky trochu nakládané zeleniny.

Maďarská kuchyně – rizses véreshurka (rýžové jelito)

Čalamáda je populární směs nakládané zeleniny. Káposztával töltött paprika je nakládaná paprika naplněná zelím. Tato paprika vás často zaujme díky tomu, že se skrze sklo na Vás usmívá smajlík.

Maďarské speciality – nakládaná zelenina

Nápoje

Maďarsko je často spojováno s vínem. Nejvyhlášenější je tokajské víno. Druhou nejvyhlášenější vinařskou oblastí je Badascsony u Balatonu. Bikavér se dá přeložit jako „býčí krev“. Jedná se o chuťově výrazné červené víno. Mezi maďarské nápoje patří i četné druhy pálenek (pálinka). Mezi ty nejčastější barack pálinka (meruňkovice), cseres pálinka (třešňovice) nebo törköly pálinka (pálenka z vína).

Maďarské speciality – restaurace v Maďarsku u Balatonu

Populární maďarskou značkou limonád je Márka. Tou nejtypičtější je příchuť hroznového vína (szölo). Příchutí je však více.

Maďarská jídla – sýrový preclík perec